inna
20 اسفند 1401 - 16:15

ظرفیت بندر شهید رجایی به 7.8 میلیون کانتیتر در سال افزایش یافت

با حضور وزیر راه و شهرسازی، بخش سوم از فاز سوم توسعه بندر شهید رجایی هرمزگان به منظور رساندن ظرفیت این بندر به 7.8 میلیون کانتینر در سال به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی امروز در ادامه سفر یک روزه به هرمزگان 10 پروژه بندری و دریایی را در هرمزگان افتتاح کرد.

توسعه بندر شهید رجایی و افزایش ظرفیت به 7.8 میلیون کانتینر و نیز آغاز به کار دو مکنده غلات با ظرفیت 600 تن بر ساعت از جمله این طرح ها بود.

ارزش این 10 پروژه بندری و دریایی افزون بر 4200 میلیارد تومان برآورد می شود.

به گفته حسین عباس نژاد مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، این ۱۰ طرح شامل ۶ پروژه بهره‌برداری به ارزش ۱۹ هزار و ۳۲ میلیارد ریال، سه پروژه آغاز عملیات اجرایی به ارزش ۲۱ هزار و ۷۲۹ میلیارد ریال و یک پروژه بهره‌برداری از تجهیزات به ارزش ۲ هزار و ۱۹۰ میلیارد ریال می‌باشد.

مدیرمنطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی در تشریح جزییات این طرح‌ها به سه طرح شاخص آماده بهره‌برداری اشاره کرد و گفت: با حضور وزیر راه و شهرسازی در بندر شهید رجایی ساختمان مرجع دریایی و بخش جدید فاز سوم بندر شهید رجایی به همراه دو دستگاه مکنده در این بندر افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد. 

عباس‌نژاد افزود: بخش کنترل ترافیک و امداد نجات دریایی کشور در این ساختمان مستقر شده و بیشترین امکانات و تجهیزات مدرن استفاده شده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان طراحی و به اجرا درآمده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی شش میلیون TEU در سال است که با بهره‌برداری از فاز سوم طرح توسعه این بندر این ظرفیت به هشت میلیون TEU در سال افزایش می‌یابد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان همچنین اعلام‌کرد: فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی شامل سه پست اسکله و ۵۱ هکتار اراضی پسکرانه با استفاده از مدرن‌ترین تکنولوژی بندرسازی و سازه‌های دریایی است.

عباس‌نژاد بهره‌برداری از بندر جدید‌الاحداث خمیر را از دیگر طرح‌های شاخص نام برد که اثرگذاری بسیار زیادی در توسعه صادرات مواد معدنی و ایجاد اشتغال و رونق معیشت ساحل‌نشینان این منطقه دارد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین در ادامه سفر به هرمزگان، 800 واحد مسکن ملی را افتتاح و در اختیار مردم قرار داد. این پروژه با سرمایه مردم ساخته است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1086716